Articles

Chase Elliott se alătură regalității de curse cu Campionatul NASCAR Cup Series 2020

Chase Elliott a câștigat primul său titlu NASCAR Cup Series duminică la Phoenix Raceway, alăturându-se tatălui său, Bill, ca campioni ai diviziei de top a cursei de mașini.

la 24 de ani, 11 luni și 11 zile, Elliott a devenit al treilea cel mai tânăr campion Cup Series din istoria NASCAR. Doar Jeff Gordon, care și-a revendicat primul titlu la 24 de ani, trei luni și opt zile în 1995 și campionul din 1950 Bill Rexford (pe atunci 23 de ani) erau mai tineri.

Elliott i-a depășit pe colegii finaliști Denny Hamlin, Brad Keselowski și Joey Logano în cursa de sfârșit de sezon, desfășurată pentru prima dată la 1 mile Arizona oval. Hamlin, Asul pentru Joe Gibbs Racing în acest sezon, concura și pentru prima sa coroană din seria Cupei; coechipierii echipei Penske Keselowski și Logano căutau amândoi titlurile din seria a doua.

„nu sunt sigur că încă mai știu”, a spus Elliott când a fost întrebat ce înseamnă campionatul pentru el. „Eu doar, omule, eu sunt la o pierdere de cuvinte. Acest lucru este de necrezut. Oh, Doamne. Am reușit. Adică, am reușit. Asta e tot ce am să-ți spun. Ireal.

„șeful echipajului campionatului, Alan Gustafson, este acum campion NASCAR Cup Series și merită foarte mult. Nu pot spune destule despre grupul nostru. Am simțit că am făcut niște pași foarte mari anul acesta, iar săptămâna trecută a fost una uriașă. Să ieși din asta cu o victorie și o șansă să vii aici și să ai șansa de a concura este de necrezut.”

RELATED: Race results/Chase Elliott câștigă la Phoenix

și mai incredibil, având în vedere că Elliott a trebuit să vină din spatele terenului din cauza eșecurilor multiple în inspecția dinaintea cursei. Cu toate acestea, Elliott era deja pe locul trei până la sfârșitul etapei 1. Apoi, a urcat pe locul doi până la sfârșitul etapei 2 înainte de a prelua cursa în etapa finală.

Elliott a ajuns să conducă o cursă de 153 de ture, inclusiv ultimele 43 de circuite după ce a trecut de Logano în turul 270 din 312. Marja de victorie a lui Elliott a fost de 2.740 secunde peste coechipierul lui Logano Keselowski.

Elliott a devenit al patrulea pilot care a adus un campionat de conducere proprietarului echipei Rick Hendrick. Marșul său către titlu i-a oferit lui Hendrick Motorsports al 13 — lea titlu și primul său din 2016, când coechipierul său Jimmie Johnson a marcat ultimul dintre cele șapte campionate care leagă recordul-toate cu Hendrick Motorsports. Celelalte titluri ale lui Hendrick au venit de la Gordon, un campion de patru ori care și-a petrecut toată cariera Cup Series cu organizația și câștigătorul titlului din 1996 Terry Labonte.

Elliott a intrat în imaginea de post-sezon cu două victorii, apoi a avansat prin playoff cu victorii atât în Runda de 12, cât și în Runda de 8 finale. Pe parcurs, și-a continuat stăpânirea curselor de drumuri, întinzându-și seria de victorii la patru cu triumfuri la Daytona International Speedway road Course (un nou loc adăugat după închiderea COVID-19) și Charlotte Motor Speedway Roval. Celelalte victorii ale sale au fost primele în carieră, una pe aspectul oval al Charlottei și cealaltă la Martinsville Speedway în penultima cursă a sezonului.

triumful său de duminică aduce Campionatul înapoi în micul oraș Dawsonville, Georgia, unde marșul lui Bill Elliott către singurul său titlu Cup Series a fost sărbătorit în 1988. Dawsonville Pool Room, un altar pentru Elliotts și alte legende ale cursei de Stat Peach, a înveselit în mod regulat victoriile lui Bill Elliott sunând semnătura sa „si-reen.”Proprietarii sălii de biliard au mutat acele strigăte de victorie pentru a marca realizările lui Chase Elliott în timp ce urca prin rândurile NASCAR national series.

RELATED: Chase Elliott de-a lungul anilor | cei mai tineri campioni NASCAR Cup Series

ca și tatăl său, Chase Elliott a purtat numărul 9 la un campionat. Sunt al treilea duo tată-fiu care a câștigat titluri Cup Series, după Lee și Richard Petty, și Ned și Dale Jarrett — toți NASCAR Hall of Famers.”tot ce poți visa este o oportunitate și am fost foarte norocos să am asta de-a lungul anilor”, a spus Elliott. „Știi, și asta e tot datorită unor oameni mari. Știi, părinții mei, evident, au jucat un rol imens. Anul trecut a fost greu. Mi-am pierdut cel mai bun prieten acum un an. Mi-am pierdut bunica anul trecut. Și toate aceste lucruri aduc familiile mai aproape, așa că nu le pot mulțumi îndeajuns.”

campionatul a marcat al doilea titlu de serie Națională al lui Elliott. De asemenea, a obținut titlul NASCAR Xfinity Series ca începător cu JR Motorsports în 2014.

titlul a fost, de asemenea, o premieră pentru șeful echipajului Alan Gustafson, care și-a încheiat al cincilea sezon în vârful echipei Nr.9 box. Coroana lui Gustafson a venit în a doua sa apariție în Campionatul 4; el a ajutat, de asemenea, să-l ghideze pe campionul de patru ori Jeff Gordon în Runda de titlu în ultimul său sezon complet din 2015.