Articles

Chase Elliott dołącza do racing royalty z 2020 NASCAR Cup Series championship

Chase Elliott wygrał swój pierwszy tytuł NASCAR Cup Series w niedzielę na torze Phoenix Raceway, dołączając do swojego ojca, Billa, jako mistrzów najwyższej dywizji wyścigów samochodów giełdowych.

w wieku 24 lat, 11 miesięcy i 11 dni Elliott został trzecim najmłodszym mistrzem Cup Series w historii NASCAR. Młodszy był jedynie Jeff Gordon, który zdobył swój pierwszy tytuł w wieku 24 lat, 3 miesięcy i 8 dni w 1995 roku oraz mistrz z 1950 roku Bill Rexford (wówczas 23 lata).

Elliott pokonał innych finalistów Denny ’ ego Hamlina, Brada Keselowskiego i Joeya Logano w wyścigu kończącym sezon, który odbył się po raz pierwszy na 1-mile Arizona oval. Hamlin, as Joe Gibbs Racing w tym sezonie, również rywalizował o swoją pierwszą koronę Cup Series; koledzy z drużyny Team Penske, Keselowski i Logano, szukali tytułów w drugiej serii.

„nie jestem pewien, czy jeszcze wiem”, powiedział Elliott zapytany, co dla niego znaczy mistrzostwo. „Po prostu, stary, brakuje mi słów. To niewiarygodne. O mój Boże. Udało się. Udało nam się. To wszystko, co mam ci do powiedzenia. Nierealne.

„Szef ekipy mistrzowskiej, Alan Gustafson, jest teraz mistrzem NASCAR Cup Series i bardzo zasłużonym. Nie mogę powiedzieć wystarczająco dużo o naszej grupie. Czułem, że w tym roku zrobiliśmy naprawdę duże postępy, a ostatni tydzień był ogromny. Wyjście z tego ze zwycięstwem i strzałem, aby przyjść tutaj i mieć szansę na wyścig, jest niewiarygodne.”

RELATED: wyniki wyścigu/Chase Elliott wygrywa w Phoenix

jeszcze bardziej niewiarygodne biorąc pod uwagę, że Elliott musiał przyjść z tyłu boiska z powodu wielu niepowodzeń w kontroli przed wyścigiem. Jednak Elliott był już na trzecim miejscu do końca etapu 1. Następnie awansował na drugie miejsce do końca drugiego etapu, zanim zajął miejsce w końcowej fazie wyścigu.

Elliott ukończył wyścig na 153 okrążeniach, w tym ostatnie 43 okrążenia po minięciu Logano na okrążeniu 270 z 312. Zwycięstwo Elliotta wyniosło 2,740 sekundy nad kolegą Logano, Keselowskim.

Elliott został czwartym kierowcą, który zdobył tytuł mistrzowski dla właściciela zespołu Ricka Hendricka. Jego marsz do tytułu dał Hendrick Motorsports trzynasty tytuł i pierwszy od 2016 roku, kiedy kolega z zespołu Jimmie Johnson zdobył ostatni z rekordowych siedmiu Mistrzostw-wszystkie z Hendrick Motorsports. Kolejne tytuły Hendricka pochodziły od Gordona, czterokrotnego mistrza, który spędził z organizacją całą swoją karierę pucharową, oraz zdobywcy tytułu w 1996 roku Terry ’ ego Labonte.

Elliott pojechał na zdjęcie posezonowe z dwoma zwycięstwami, a następnie awansował do play-offów ze zwycięstwami zarówno w rundzie 12, jak I rundzie 8 finałów. Po drodze kontynuował swoje mistrzostwo w wyścigach szosowych, rozciągając swoją passę zwycięstw do czterech, triumfując na Daytona International Speedway Road Course (nowe miejsce dodane po zamknięciu COVID – 19) i Charlotte Motor Speedway Roval. Jego kolejne zwycięstwa były pierwszymi w karierze, jedno na torze Charlotte oval, a drugie na Martinsville Speedway w przedostatnim wyścigu sezonu.

jego niedzielny triumf przenosi mistrzostwo z powrotem do małego miasteczka Dawsonville w stanie Georgia, gdzie Marsz Billa Elliotta do swojego jedynego tytułu w serii pucharowej obchodzono w 1988 roku. Sala bilardowa Dawsonville, Świątynia Elliottów i innych Legend wyścigowych Peach, regularnie wiwatowała zwycięstwami Billa Elliotta, brzmiąc jego podpis ” si-reen.”Właściciele sali bilardowej przenieśli te okrzyki zwycięstwa do osiągnięć Marka Chase’ a Elliotta, który wspiął się przez szeregi NASCAR national series.

RELATED: Chase Elliott przez lata/najmłodsi mistrzowie NASCAR Cup Series

podobnie jak jego ojciec, Chase Elliott nosił numer 9 do mistrzostwa. Są trzecim duetem ojca i syna, który zdobył tytuły w Cup Series, po Lee i Richardzie Petty oraz Nedu i Dale Jarrettach-wszyscy znani NASCAR Hall of Famers.

„wszystko, o czym możesz marzyć, to szansa, a ja miałem to szczęście przez lata” – powiedział Elliott. „Wiesz, a to wszystko dzięki wspaniałym ludziom. Moi rodzice odegrali ogromną rolę. Ostatni rok był ciężki. Rok temu straciłem najlepszego przyjaciela. W zeszłym roku straciłem babcię. I wszystkie te rzeczy zbliżają rodziny, więc naprawdę nie mogę im dziękować.”

Mistrzostwa oznaczały drugi tytuł w national series. W 2014 roku zdobył również tytuł NASCAR Xfinity Series jako rookie z JR Motorsports.

tytuł był również pierwszym dla szefa ekipy Alana Gustafsona, który zakończył swój piąty sezon na 9. Gustafson zdobył koronę w swoim drugim mistrzowskim 4 występie; pomógł również poprowadzić czterokrotnego mistrza Jeffa Gordona do rundy tytułowej w swoim ostatnim pełnym sezonie w 2015 roku.