Articles

Eiffeltårnets trin Hent 274.000 euro på auktion

en 14-trins del af Eiffeltårnets vindeltrappe blev solgt for 274.475 Euro ($328.427) i Paris tirsdag, næsten 10 gange orienteringsprisen, sagde auktionshuset Artcurial.

den næsten tre meter høje artefakt var en del af den oprindelige trappe fra 1889, der forbandt monumentets anden og tredje etage i næsten et århundrede, før en elevator blev installeret i 1983.

trappen blev taget ned og skåret op i 24 stykker. tyve Stykker blev solgt til private samlinger, tre blev givet til franske museer, og den sidste blev udstillet på første sal i Paris-landemærket kaldet Iron Lady.

i dag kan man finde dele af trappen ved siden af Frihedsgudinden og ved Yoshii Foundation i Japan.

den del, der blev solgt tirsdag af en canadisk kunstsamler, forventedes at hente mellem 30.000 og 40.000 euro, men en europæisk samling uddelte 274.475 Euro ($328.427) til et stykke af det originale tårn.

prisen var ikke en rekord for et stykke af trappen, med et salg på Artcurial i 2016, der udløste en budgivningsvanvid, der sluttede til 523.800 Euro.det 324 meter lange Eiffeltårn blev bygget af ingeniør Gustave Eiffel til Verdensudstillingen i Paris i 1889.

lidt elsket af parisere på det tidspunkt er det siden blevet et meget elsket emblem i den franske hovedstad.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *