Montreal 1976 olympijské hry, atletický festival konaný v Montrealu, který se konal 17. července-1. srpna 1976. Montrealské hry byly 18. výskytem moderních olympijských her.

© MOV/Olympijské Muzeum

starověké Olympijské Hry
Olympijské Hry: Montreal, Quebec, Kanada, 1976
Přes výrobu 32 světových rekordů a řadu nezapomenutelných představení, 1976 Hry přitáhl větší pozornost zjevné problémy…

Přes výrobu 32 světových rekordů a řadu nezapomenutelných představení, 1976 Hry přitáhl větší pozornost zjevné problémy Olympijského hnutí. Vyvstaly otázky týkající se integrity samotné soutěže. Mnoho sportovců-zejména východoněmeckých plavců-bylo podezřelých z používání anabolických steroidů ke zvýšení jejich výkonu. Tam byl také obava, že amatérský duch Hry byl narušena rostoucí obchodní vliv na sport v Západní a všudypřítomné státní kontroly sportovců v zemích Východního bloku. Montrealské hry byly finanční katastrofou, uvalení břemene dluhu na obyvatele Kanady a Quebecu, které trvalo po celá desetiletí.

soutěžilo více než 6 000 sportovců, kteří zastupovali 92 zemí. Dvacet šest zemí, většinou z Afriky, se rozhodl bojkotovat Hry, kdy Mezinárodní Olympijský Výbor zamítl jejich žádost o zákaz na Novém Zélandu, jehož národní rugby tým měl nedávno turné po Jižní Africe, který byl vyloučen z Olympijských her od roku 1964, protože jeho vládní politiky apartheidu. Tchaj-wan také bojkotoval, Když Kanada, která oficiálně uznala Čínskou lidovou republiku, nedovolila, aby byl Tchaj-wan na hrách označen za Čínskou republiku.

byly Tam tři double gold medaile vystoupení v track-a-pole soutěže: běžec Lasse Virén z Finska zopakoval svůj 1972 double na 5000 a 10000 metrů události; Kubánec Alberto Juantorena vyhrál 400 a 800 metrů běží; a Sovětský běžec Taťána Kazankina získal zlaté medaile na 800 a 1500 metrů běží. Východoněmec Waldemar Cierpinski získal první ze svých zlatých medailí z olympijského maratonu za sebou. Legendární překážkář Edwin Moses ze Spojených států získal svou první zlatou medaili.

získejte předplatné Britannica Premium a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu. Přihlásit se nyní

plavání dominovali američtí muži a východoněmecké ženy. Američtí muži, vedeni Johnem Naberem (který získal čtyři zlaté medaile), vyhráli všechny kromě jedné události a vytvořili 11 světových rekordů. Kornelia Ender, vítěz čtyři zlaté medaile, vedl Východ německý tým, jak to trvalo 10 11 jednotlivé události a nastavit 8 světových rekordů.

Nadia Comăneci z Rumunska získala tři zlaté medaile a sedmkrát získala perfektní skóre 10 v gymnastice. Ženy poprvé soutěžily v basketbalu a veslování. Pertti Karppinen z Finska získal první ze svých tří zlatých medailí v kariéře ve veslování. Americký boxerský tým, v hlavní roli Leon a Michael Spinks a Ray („Sugar Ray“) Leonard, vyhrál 5 z 11 divizí.